Eğitim Ataşeliği

Eğitim Ataşesi Güler'in Veda Mesajı

Eğitim Ataşesi Güler'in Veda Mesajı

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Her başlangıcın bir sonu vardır. 2016 yılında vekaleten başladığım 2019 yılından itibaren ise asaleten yürüttüğüm Ataşelik görevim 21 Ağustosta sona eriyor. Bu vesileyle birkaç konuya değinmek istiyorum. 

Öncelikle Türkçe konusu Almanya'da yaşayan Türk toplumu için hayati öneme sahip ve bizlerin birinci önceliği. Bu anlamda Türkçenin önemine dikkat çekmek için başta öğretmen ve veli dernekleri olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunun desteğiyle çalıştaylar, kampanyalar, etkinlikler, duyuru çalışmaları, broşürlerin yanısıra yazılı ve görsel basında Türkçenin önemini vurguladık. 

Türkçeyle ilgili çalışmalarımızın yanısıra çocuklarımızın okul başarısını artırmak için destek dersleri projesini uygulamaya koyduk. Bölgemizdeki iki şehirde Ahlen ve Gelsenkirchende 120'den fazla öğrenciye ulaştık. 

Türkçe öğretmenlerine yönelik yılda bir defa olmak üzere görev sürem boyunca Münster Valiliğiyle birlikte eğitim seminerleri yaptık. Yine Münster Valiliğiyle Türkçe okuma yarışmaları gerçekleştirdik. Alman makamlarına ve organizasyonda emeği olan öğretmenlere teşekkür ederim. 

Okullardaki Türkçe derslerine Alman yetkililerle birlikte yaptığımız ziyaretlerde öğrencilerin heyecanı bizi de heyecanlandırdı. 

İstiklal marşı okuma yarışmaları tam bir şölen gibi oluyordu. Başta DİTİB dernekleri olmak üzere emeği geçen öğretmenlere, veli ve tabiiki öğrencilere teşekkür ederim. 

Türkçe derslerine başarıyla katılan öğrenilerimiz bizi hep gururlandırdılar. Kampanya kapsamında hediyelerini  Başkonsoloslukta vermek ayrı bir zevkti. 

Okula yeni başlayan çocuklar için düzenlenen bed-i besmele programlarına katılarak miniklerin ve ailelerin heyecanına ortak olduk. 

İsimlerin sayamayacağım sivil toplum kuruluşlarının davetleriyle özellikle Türkçe ve eğitimle ilgili konularda vatandaşlarımızla sohbet etmek, çocuklarımızın hayatına dokunmak ayrı bir haz verdi. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Liseyi başarıyla bitiren başarı örneği öğrencilerle tanışmak geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Öğrencilerimizi ve ailelerini bir daha tebrik ediyorum. 

Emektar Türkçe öğretmenlerini Başkonsolosluğumuzda ağırlamak ve Öğretmeler Günü vesilesiyle Türkçeye ve Türk kültürüne katkıları nedeniyle kendilerine vefanın bir gereği olarak teşekkür plaketi takdim etmek bir öğretmen olarak benim için ayrı bir onur oldu.

Burada saymakla bitmeyecek birçok tecrübe edindim. Bazen vatandaşların sorunlarıyla hemhal olup çözüm yolları aradık. Bazen sevinçlerine ortak olduk. 

Görev süresi içerisinde bana her zaman destek olan başta Bakanlığımız yetkilileri olmak üzere, Başkonsolosluğumuz personeline, bölgemizdeki vatandaşlarımıza, birlikte uyum içerisinde çalıştığımız Alman dostlarımıza, Ataşelik personeline ve öğretmenlerimize teşekkürü bir borç bilirim.

Türkçeyle ve eğitimle ilgili yapılacak çok şey olduğunun bilincinde olarak okullardaki Türkçe derslerine katılımın önemini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Kalın sağlıcakla.                 

Necmettin Güler 

Eğitim Ataşesi

Lotharingerstr. 25, 48147, Münster - 0 251 44203

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.